Mutlu Olma Yolları

Mutlu Olma Yolları

Kendimizi “iyi” yani “mutlu” hissettiğimiz zaman aslında beynimiz dopamin, serotonin, oksitosin veya endorfin salgılamıştır. Yani diğer bir değişle duygularımız değişirken aslında beynimizde salgıladığımız hormonlar da değişiklik göstermeye başlamış demektir. Ancak ne yazık ki bu hormonlar her zaman veya kendi kendilerine salgılanmazlar. Belli bir süre sonra etkileri geçer ve zihnimiz kendi kendini dengelemeye – normale dönmeye başlar. Biz de o duyguları yeniden hissedebilmek için arayışa geçeriz. Ancak burada yapılan yanlış oturduğumuz yerden arayışa geçmektir. Onun yerine bilinçli bir şekilde hareket geçmek çok daha hedefe yönlenen bir hareket olacaktır.

Örneğin çok keyifli bir gün geçirdiğimiz zaman isteriz ki her günümüz öyle geçsin. Düşünün çok yoğun bir projeden çıkmışsınız ve 3 gün tatil hakkınız var. Hemen güneyde bir tatil beldesine kendinizi attınız. Masmavi deniz, pırıl pırıl bir güneş, ılık kumsal, hafif esinti ve sevdiklerinizle beraber bir gün geçiriyorsunuz. Hayalini kurmak bile güzel değil mi? O an şahane hissederiz ve zannederiz ki uzun bir süre bu hissimiz devam edecek. Veya o an ne zaman bitecek diye panik oluruz. Konumuza dönecek olursak, kendimizi mutlu hissettiğimiz zamanlar aslında beynimizdeki birçok kimyasalın bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Şöyle ki eğer her gün zaten o tatil beldesinde yaşıyorsanız o mutluluğu ilk seferki kadar yoğun hissetmezsiniz hatta zamanla oradan sıkılabilirsiniz bile.

Aynı şekilde demin hayalini kurduğumuz tatil planını ikinci sefer gerçekleştirdiğinizde yine ilki kadar yoğun bir mutluluk hissetmemeniz çok olasıdır. İnsanoğlu olarak biz zannederiz ki hep aynı şeyleri yaptıkça aynı hisleri hissedeceğiz ve bu böyle süre gelecek. Ne yazık ki işler pek o şekilde işlemiyor. Yaşadığımız her durum, her seferinde bize farklı hisler yaşatabilir. O yüzden bu gibi durumlarda, yani mutluluğu aradığımız dönemlerde aktivitenin kendisinden çok bize hissettirdiği duygulara odaklanmamız gereklidir ki ona göre aksiyon alalım.

Emoti Ekibi

Emoti bir mutluluk uygulamasıdır. Emoti’yi App Store‘dan, Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın