Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?

Yardım ve destek almak için veya görüş, öneri ya da şikayetlerinizi paylaşmak için bize info@emoti.com.tr eposta adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Emoti uygulaması içinde yer alan iletişim sayfasından da bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

 

 

Sık Sorulan Sorular

Bizi daha iyi tanımaya çalışıyorsan doğru yere geldin demektir. Burada, genel hatlarıyla Emoti’yi tanıyabilirsin.

 

1. GENEL SORULAR
a) Hesap

• Neden kullanıcı adı ve şifreli hatalı diyor?
Kullanıcı adınızın ve şifrenizin doğru olduğundan emin olduktan sonra hala bu hatayı alıyorsanız hesabınız askıya alınmış olabilir. Profil fotoğrafı veya biyografi yazısı uygunsuz hesaplar engellenmektedir. Hesabınızın uygunsuz oluğunu düşünmüyorsanız info@emoti.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hesabınız incelendikten sonra geri dönüş yapılacaktır.

• E-postam ve parolam doğru olduğu halde neden Emoti’ye giremiyorum?
E-postanız ve parolanız doğru olduğundan emin olduktan sonra hala Emoti’ye giriş yapamıyorsanız hesabınız kapatılmış olabilir. Profil fotoğrafı veya biyografi yazısı uygunsuz hesaplar engellenmektedir. Ayrıca ısrarla ve sürekli belli kişileri rahatsız eden, diğer kullanıcılara uygunsuz mesaj atan kullanıcılar engellenmektedir. Kullanıcılar uygunsuz olduğunu düşündüğü kullanıcıyı ‘şikayet et’ butonuna basarak şikayet ederlerse belli bir sayıda şikayet alan kullanıcılar engellenmektedir. Hesabınızın uygunsuz oluğunu düşünmüyorsanız info@emoti.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hesabınız incelendikten sonra size olumlu/olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

• Hesabımı Nasıl silebilirim?
Hesabınızı silmek için uygulama içinde sol menüde yer alan “Hesabımı sil” menüsüne dokunun, açılan uyarı mesajını onayladığınızda hesabınız silinecektir. Silindikten sonra hesabınız geri yüklenemez ve yeni bir tane oluşturmanız gerekir.

• Emoti’yi kimler kullanabilir?
> 18 yaşını doldurmuş olanlar,
> Fiil ehliyetine sahip olanlar,
> Daha önce herhangi bir sebeple Üyelik’ten uzaklaştırılmamış olanlar,
> Yasal yükümlülükleri yerine getirenler,
> Ağır ruhsal bozukluk, psikoterapi gerektiren bir durum, ilaç tedavisi gerektiren psikiyatrik sorun, intihar eğilimi ve sair özellikler taşımayanlar.

 

b) Hesap Güvenliği

• Emoti güvenli mi?
Gelişmiş şikayet etme ve kişiyi engelleme özelliği olan Emoti çok güvenlidir.

• Emoti’de kendimi gizleyebilir miyim?
Evet kendini Emoti içinde gizleyebilirsin. Böylece kullanıcılar seni Emoti içinde göremez ve iletişim kuramaz. Tabi ki sende GİZLİ olduğun için başkaları ile sohbet edemezsin. Kendini gizlemek için iki yolun var; birincisi Profil sayfanda yer alan “Hesabımı Gizle” butonuna dokun, ikinci yol ise Sol Menü > Gizlilik > Gizli Hesap simgesine dokun.

• Keşfet ekranında gözükmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?
Keşfet ekranında gözükmek istemiyorsanız GİZLİ moda geçebilirsiniz. Böylece keşfet ekranında gözükmezsiniz. Kendini gizlemek için Sol Menü > Gizlilik > Gizli Hesap simgesine dokun.

• Bir kişiyi nasıl şikayet ederim?
Şikayet etme fonksiyonu, üyelerin, kendilerini rahatsız edici davranışlarda bulunan veya kötü niyetli kişileri Emoti ekibine bildirebilmeleri için yapılmıştır. Bir kişiyi şikayet etmek için o kişinin profil sayfasında yer alan “Kişiyi Şikayet Et” butonuna basınız ve birkaç kelime ile şikayetinizi yazarak bize gönderiniz.

• Rahatsız olduğum bir kişiyi nasıl engellerim?
Engelleme fonksiyonu, iletişim kurmak istemediğiniz kişileri tek tıkla engellemeniz için geliştirilmiştir. Bir kişiyi engellemek için o kişinin profil sayfasında yer alan “Kişiyi Engelle” butonuna basınız.

• Engellediğim bir kişinin engelini nasıl kaldırırım?
Engellediğiniz birinin engelini kaldırmak için Sol Menü > Gizlilik > Engellenen Hesaplar simgesine dokunun ve açılan ekranda ilgili kişinin engelini kaldırın.

• Bildirimleri neden açmalıyım?
Gelen sohbet isteklerine, mesajlara hemen cevap verebilmen, seni takip edenlerden anında haberdar olman için bildirimleri açmalısın. Ayırca Emoti olarak seninle temasta kalmak istiyoruz. Yeni fırsatları ve yenilikleri sana bildirmek istiyoruz.

• Beni takip eden kullanıcıları görebilir miyim?
Evet iki farklı yerden takipçilerinizi ve takip ettiğiniz kişileri görebilirsiniz. Birincisi sol menüde en üstte yer alan takip/takipçi bilgilerini tıklayarak ikincisi ise Profilinize girip profil resminizin sağ ve solunda yer alan takip/takipçi bilgilerini tıklayarak sizi kaç kişinin takip ettiğini görebilirsiniz.

 

c) Üyelik

• Emoti’ye Nasıl Üye Olabilirim?
Emoti’yi App Store’dan ve Google Play Store’dan indirip üye olabilirsin.

• Üyelik Ücretli midir?
Emoti kayıt ve üyelik tamamen ücretsizdir. Sadece uzmanlarla yapılacak sesli görüşmeler ücretlidir ve ücreti uzmanlar kendileri belirlerler. Uzmanlarla mesajlaşmak ise ücretsizdir.

• Kimler Kullanabilir?
Mutlu olmak isteyen 15 yaş ve üzeri herkes bu uygulamayı kullanabilir.

 

d) Emoti Hakkında

• Emoti nedir?
Emoti, uzman kişilerle, bu kişilerden fikir, tavsiye ve deneyim almak isteyenleri birebir sesli görüştüren bir online hizmet uygulamasıdır.

• Emoti’nin amacı nedir?
Emoti, danışan ve uzmanları çevrimiçi platformda ve mobil uygulamasında bir araya getirir. Emoti’nin amacı, danışanların uzmanların belirlediği sesli görüşme ücretlerini karşılamasının karşılığı olarak uzman danışmanlardan destek ve danışmanlık almaları amacıyla elektronik ortam sağlamaktır.

 

e) Ayarlar

• Kayıtlı E-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?
E-posta adresini değiştirmek için Sol Menü > Ayarlar > Hesap Ayarlarım > E-posta simgesine dokun. Açılan ekranda yeni e-postanı gir ve kaydet. E-postanı doğrulamayı unutma. Çünkü e-postası doğrulanan kişiler keşfet ekranında daha üst sırada görünür.

• E-posta doğrulama nedir? Nasıl yapılır?
E-posta adresi doğrulama, sizinle iletişimde kalabilmemiz için gerçekleştirmeniz gereken bir doğrulama adımıdır. Profilim ekranında bulunan “Doğrula” butonuna bastıktan sonra, gönderilecek e-postadaki doğrulama butonuna basarak hesabınızı doğrulayabilirsiniz.

• Kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim?
Kullanıcı adını değiştirmek için Sol Menü > Ayarlar > Hesap Ayarlarım > Kullanıcı Adı simgesine dokun. Açılan ekranda yeni kullanıcı adını gir ve kaydet.

• Şifremi nasıl değiştiririm?
Şifreni değiştirmek için Sol Menü > Ayarlar > Hesap Ayarlarım > Parola simgesine dokun. Açılan ekranda yeni şifreni gir ve kaydet. Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalıdır.

• Şifremi unuttum ne yapabilirim?
Üye giriş ekranında “Şifremi unuttum” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan ekrana Emoti’ye üye olurken kullandığınız E-postanızı girin. E-posta adresinize sıfırlama maili gönderilecek. Daha sonra E-posta adresinizi açın ve Emoti’den gelen bu sıfırlama mailindeki linke tıklayın. Açılan sayfada yeni şifrenizi girin ve kaydedin.

• Profil fotoğrafımı nasıl eklerim?
Fotoğraf eklemek veya değiştirmek için profil sayfasında yer alan Profil simgesine dokunarak yeni fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.

• Tanıtım fotoğraflarını nasıl eklerim?
Profil sayfasında yer alan Profil simgesinin her iki yanında bulunan Kalem simgesine dokunarak tanıtım fotoğraflarını yükleyebilirsin. En fazla 4 tanıtım fotoğrafı yükleyebilirsin.

• Keşfet ekranında görünmek için ne yapmalıyım?
Emoti’de keşfet ekranında görünür olabilmek için profil bilgilerini (Doğum günü, cinsiyet, yaşadığın yer vb.) tam ve eksiksiz olarak doldurman gerekir. Profil bilgisi eksik olan kullanıcılar keşfet ekranında gösterilmez. Ayrıca e-postanı doğrulaman gerekir. Doğrulanmış e-posta güven teşkil eder.

• Bildirimler gelmiyor, ne yapabilirim?
Tahminen bildirimleri kapatmış olabilirsin. Bildirimlere izin vermek için Sol Menü > Ayarlar > Bildirim Ayarlarım kısmına giriş yapın. Karşınıza gelen ekranda kapalı olan ve açmak istediğiniz bildirimleri seçin ve bu bildirimleri aktif hale getirin.

• Telefonundan fotoğraf yüklerken sorun yaşıyorum, ne yapabilirim?
Telefonundan fotoğraf yüklerken sorun yaşıyorsan, telefonundaki fotoğraflara erişebilmesi için Emoti’ye erişim izni verdiğinden emin ol. Fotoğraflarına erişim izni vermediysen, telefonunun ayarlarından Emoti’yi bularak fotoğraf erişimini etkinleştirebilirsin. Eğer sorun devam ederse, lütfen daha sonra tekrar dene.

• Bir kişiyi takip etmek için ne yapmalıyım?
Keşfet ekranında takip etmek istediğiniz kişinin profiline girin ve ardından açılan profil ekranında Takip Et’e dokunun. Ayrıca sohbet ekranında sağ üstteki Takip Et’e de dokunabilirsiniz.

• Kimseyi takip edemiyorum, nedeni nedir?
Emoti’de kimseyi takip edemiyorsanız bunun sebepleri şunlar olabilir: Gizli modda olabilirsiniz. Bu nedenle gizli moddan çıkmalısınız. Gizli moddan çıkmak için; Sol Menü > Gizlilik > Gizli Hesap simgesine dokun. Bunun dışında Emoti’de geçici bir sorun olabilir veya Emoti hesabınızı engellenmiş olabilir.

Kimler bana mesaj atabilir?
Genel olarak tüm kullanıcılar sana mesaj atabilir ama istersen sana mesaj atacak, sohbet edecek kişileri kısıtlayabilirsin. Bunun için Sol Menü > Ayarlar > Sohbet Ayarlarım kısmından uygun olan seçeneği seçebilirsin. Bu seçenekler; “Herkes” seçersen tüm Emoti kullanıcıları seninle sohbete açmış olursun. “Sadece beni takip edenler” veya “Benim takip ettiklerim” seçersen takibe göre sohbeti açmış olursun. “Hiç Kimse” seçersen sohbeti tamamen kullanıcılara kapatmış olursun ve hiçkimse seninle sohbet edemez. Tabi ki sende kimseyle sohbet edemezsin.

• Biriyle sohbet etmek istediğimde neden uyarı veriyor?
Emoti’de sohbet etmek istediğinde hata mesajı veriyorsa bunun sebepleri şunlar olabilir: sohbet ayarlarında sadece takip ettiklerini ya da seni takip edenleri sohbete açmış olabilirsin veya tamamen sohbeti kapatmış olabilirsin. Bunun için sohbet ayarlarını Sol Menü > Ayarlar > Sohbet Ayarlarım kısmından kontrol et.

• Sildiğim konuşmalarıma nasıl ulaşırım?
Konuşmaları sildiğinizde sistemden tamamen silinecektir. Sildiğiniz mesajlara geri ulaşmak mümkün değildir.

 

2. DANIŞAN SORULARI

• Neden Emoti’ye Üye Olmalıyım?
Emoti, sizi anlayan ve benzersiz ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek tek mutluluk uygulamasıdır.

• Emoti’de mutluluğu bulabilir miyim?
Eğer mutluluğu arıyorsan, doğru adrestesin. Emoti’de senin mutluluğuna katkı sağlayacak birçok uzman ve danışman var.

• Emoti’nin diğer uygulamardan farkı ne?
Emoti’nin diğer uygulamalarından farkı mutluluğunuza ve ruh halinize yoğunlaşmasıdır. Emoti ile ruh halini izleyebilir, geriye doğru mutluluğunu takip edebilir, kayıt altına alabilirsin.

• Emoti bana ne kazandırır?
Emoti, gün içinde seçtiğin modlarla (Ruh hallerinle) mutluluğunu ilişkilendirmeye yardımcı olur ve kendini anlaman ve geliştirmen için gerekli iç görüler elde etmeni sağlar. Mutluluğunu takip etmek, duygularını takip etmene ve izlemene yardımcı olacaktır. Bunun bir yararı, zamanla duygularının ve onlara neden olan şeylerin daha fazla farkına varabilmendir.

• Emoti’de neler yapabilirim?
Emoti’de mutluluğunu takip edebilir, mutluluk ve motivasyonun düştüğü anlarda uzmanlardan yardım alabilirsin.

• Mutluluğumu takip etmek ne işe yarar?
Pek çok psikolog ve terapist, öz farkındalık ve kişisel gelişim için mutluluğumuzu takip etmemizi öneriyor. Böylece hayatınızda gelişen ruhsal sorunları önceden fark edebilirsiniz.

• Emoti mutluluğumu nasıl takip ediyor?
Emoti günlük girişlerinizde size ruh halinizi soruyor. Seçtiğiniz ruh hallerinizden mutluluk durumuzu çıkarıyor. Sonrasında ise geçmişe dönük mutluluk analizlerinizi görebiliyorsunuz.

• Emoti’de kendime uygun bir uzman bulabilir miyim?
Emoti’de kendine uygun bir uzman kolayca bulabilirsin. Tek yapman gereken Filtre ekranını kullanarak istediğin özelliklere göre arama yapmak.

• Emoti’de anonim olarak kullanabilir miyim?
Evet bir danışansan gerçek adını vermek zorunda değilsin. Emoti’yi kullanmak için bir kullanıcı adı seçmen yeterli.

• Anonim olarak uzmanlarla mesajlaşabilir miyim?
Evet mesajlaşabilirsin. Emoti sizden hiçbir şekilde kişisel bilgi talep etmez, anonimliğinizi daima korur. Uzmanlarla anonim bir şekilde mesajlaşabilirsin.

• Emoti mutluluğumu nasıl artırır?
Kaygı, üzüntü, stres, öfke, ilgisizlik, umutsuzluk gibi sizi rahatsız eden sorunlarınızı, Emoti içinde sizinle sohbet etmek isteyen Uzmanlardan tavsiyeler alarak çözebilirsiniz.

• Emoti’de sesli sohbet ne işe yarar?
Emoti’de ki uzmanlar, tedavi edici bir nevi terapi edici insanların bir araya gelmesinden oluşan kullanıcılardır. Bu uzmanlar, senin hayatını iyi yönde değiştirmene yardımcı olmak ve kendini daha mutlu hissetmeni sağlamak isteyen kişilerden oluşur. Emoti, danışanların kendini mutlu ve güvenli hissedebilmesi için kurulan bir sesli sohbet ortamıdır.

• Biyografime ne yazmalıyım?
Biyografin, kim olduğunu kısaca anlatan bir bölümdür. Yazma konusunda çok iyi değilsen, beğendiğin veya sevdiğin şeyleri yazabilirsin. İstersen hobilerinden bahsedebilir, istersen daha derin konulara girip mutluluktan ne beklediğini anlatabilirsin.

• Bir uzmanla nasıl sohbet edebilirim?
Keşfet ekranında size sunulan üyelerden beğendiğiniz ve iletişim kurmak istediğiniz uzmanın profil sayfasına girip “Sohbet Et” butonuna basarak, açılan mesajlaşma kutucuğu üzerinden sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

• Konuşacağım uzmanı nasıl kolay bulurum?
Keşfet ekranında listelenen kişiler içinden size en uygun kişiyi Filtreleme yaparak kolayca yapabilirsin. Filtreleme ekranına girdiğinizde, aradığınız uzmanın yaşını, cinsiyetini, size olan uzaklığını ve buna benzer özelliklerini seçerek hızlıca en uygun kişiyi bulabilirsiniz.

• Konuştuğum uzmanı nasıl kaydedebilirim?
‘Takip’ sekmesini kullanarak o uzmanı takip listene alabilir ve daha sonar tekrar konuşabilirsin.

• Uzmanla nasıl sesli görüşme yapabilirim?
> Hesabınıza geçerli bir kredi kartı ekleyin.
> Sesli görüşme yapmak istediğiniz uzmanın profil sayfasına girerek “Ara” butonuna tıklayın. Sesli görüşmeye başlayın.
> Sesli görüşme bittiğinde, görüşme ücreti kredi kartınız veya Cüzdan Kredileriniz tahsil edilir.

• Sesli görüşme ücreti ne kadar?
Sesli görüşme ücreti uzmandan uzmana değişiklik gösterir. Çünkü her uzman kendisi ücretini belirler. Sabit ücret yoktur.

• Emoti’de uzman ücreti nasıl ödenir?
Emoti uygulamasına kaydolduktan sonra, menüden Emoti Cüzdan bölümüne gitmen ve tercih ettiğin paket ücretini kredi kartından ödemen yeterli. Sohbeti başarıyla bitirdiğinde, danışma ücreti Emoti cüzdanından otomatik olarak tahsil edilecektir.

• Kredi kartım ile neden ödeme yapamıyorum?
Kredi kartı ile başarısız işlemler şunlardan kaynaklanabilir:
a- Sizin tarafınızdan yanlış girilen kredi kartı bilgileri
b- Hesabınızda yetersiz para
c- Bankanız veya kredi kartı sağlayıcınız tarafından belirlenen internet işlemleri için bir limit. Bunların dışında bankacılık kurumunuz satın alma işlemlerinizi engelliyorsa daha fazla bilgi sağlayamıyoruz. Kartınızı veren kuruluşa danışmalısınız. Kartınızın neden reddedildiğini öğrenmek için bankanızla iletişime geçmeniz gerekecek.

• Emoti’nin dakikası kaç para?
Emoti’de her uzmanın bir başlangıç ücreti, bir de dakika başına ücreti vardır. Bu ücretleri Uzmanlar kendileri belirlerler. Sohbet başlar başlamaz seçtiğiniz uzmanın açılış ücreti yansıdıktan sonra dakikalık olarak ücretlendirme yansımaya başlayacaktır.

• Neden görüşme fiyatlarına KDV (Katma Değer Vergisi) ekleniyor?
Katma Değer Vergisi, ülkemizde satın alınan mal veya hizmetlerin değerine eklenen bir tüketim vergisidir. Bu oran %18 dir. Alınan bu vergi, ürün veya hizmetin satın alındığı anda fiyata eklenir ve doğrudan ilgili vergi dairesine ödenir.

• Konuşma sırasında param bitersen ne olur?
Konuşma sırasında Emoti cüzdana yüklediğiniz tutar sıfırlanırsa, otomatik görüşme kapanır. Bitmeye yakın sizi sistem uyarır, böylece bu durumdan haberdar olursunuz. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsan, otomatik yüklemeyi aktif edebilirsin.

• Otomatik para yükleme nasıl çalışıyor?
Otomatik yükleme ile bakiyen 5 TL altına düştüğünde seçtiğin tutar otomatik olarak Emoti cüzdanına yüklenir. Böylece kesintiye uğramadan görüşmene devam edebilirsin.

• Otomatik bakiye yükleme neden çalışmadı?
Aşağıdaki durumlarda otomatik yükleme çalışmayabilir;
> Kredi kartınız reddedilirse,
> Paket fiyatı arttıysa,
> Otomatik yenileme sizin tarafınızdan devre dışı bırakıldıysa.

• Geri iade ne şartlarda oluyor?
Sesli görüşmelerde ödemeler nihaidir ve iade edilmez. Ancak sohbet istediğin kalitede gerçekleşmediyse yaptığınız ödeme cüzdanınıza geri iade edilebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız info@emoti.com.tr mail adresinden geri iade talebinizi bildiriniz.

• Maksimum görüşme süresi var mı?
Evet. Maksimum bir görüşme 90 dakikadır. Yani bir buçuk saat. Bu süre sonunda görüşme otomatik olarak kesilir. Görüşmeyi sürdürmek istiyorsanız yeniden sesli görüşmeyi başlatmanız gerekir.

• Başka günlük limitler var mı?
Evet. 24 saat içinde 3 kere ilk 45 saniye ön görüşmeleri yapıp görüşmenin devamını getirmezseniz sistem sizin 1 gün boyunca sesli görüşme yapmanızı engeller. Ancak bir gün sonra yeniden sesli arama yapabilirsiniz.

 

3. UZMAN SORULARI
a) Hesap ve Sayfa Ayarları

• Keşfet ekranında en üst sıralarda görünmek için neler yapmalıyım?
1. Görüşme ücretlerinizi bulunduğunuz kategoride ki rakiplerinize göre girin.
2. Tüm profil bilgilerinizi tam ve eksiksiz girin
3. E-posta adresinizi doğrulayın
4. En önemlisi Emoti içinde her zaman aktif olun. Aktif ve online olan uzmanlar listede en üste yer alırlar.
5. Gelen mesajları hızlıca cevaplayın. Kesinlikle mesajlara geri dönüş yapın, mesajları cevapsız bırakmayın.
6. Emoti hesabınızı mevcut sosyal medyanıza (Twitter, Instagram, Tiktok vb.) yerleştirin.
7. Takipçilerinizin olduğu her yerde Emoti hesabınızı tanıtın.

• Uzman olarak fotoğraf eklemek ne işe yarar?
Fotoğraf eklemek Emoti’de çok işine yarayacak, yeni danışanların seni araması için fotoğraflarını sisteme yüklemelisin. Ne kadar fazla olursa o kadar iyi (En fazla 4 adet). Çünkü fotoğrafların seni anlatır.

• Emoti’de hangi fotoğrafları kullanmalıyım?
Bir uzman olarak Emoti profiline herkesin görmek istediği şeyi, yani seni gösteren fotoğrafları yükle. Arkadaşlarınla çektirdiğin fotoğrafları boş ver, burada konumuz sensin. Güneş gözlüklü pozlarını da unut çünkü yüzün görünmüyor. Ayrıca iyi bir ilk izlenim için gülümsemeyi de unutma.

• Biyografimi neden doldurmalıyım?
Seninle sesli sohbet etmek isteyen danışanlar ve üyeler, biyografi (Hakkımda) kısmını okuyarak seni tanımak ve uzmanlık bilgini öğrenmek isterler. Bu nedenle bu bölümün boş olması güven eksikliği yaratabilir.

• Biyografime ne yazmalıyım?
Biyografin, kim olduğunu kısaca anlatan bir bölümdür. Bu bölümde kim olduğunu ve kısaca uzmanlık alanlarını yazabilirsin.

 

b) Kazançlar ve Ödemeler

• Kazanç yüzdesi ne kadar?
Uzmanlar sesli görüşmelerden elde edilen gelirin %80’ini alırlar. Kalan %20, Emoti tarafından alınır. Bu Emoti’nin aldığı %20 komisyon ücreti, kullanıcı yönlendirme, reklam, tanıtım, ödeme işlemleri, barındırma, destek ve diğer tüm hizmetleri kapsar.

• Kampanya yapabilir miyim?
İndirim kampanyası yapabilirsiniz, yeni danışanları çekmek için mevcut sesli görüşme ücretini aşağı çekebilirsiniz. Ancak başlangıç 5 TL, dakikası 2 TL altında bir ücret seçemezsiniz. Yani kampanya da olsa ücretsiz görüşme yapamazsınız.

• Mesajlaşmak ücretli mi?
Hayır. Mesajlaşmak ücretsizdir. İstediğiniz kadar karşılıklı mesajlaşabilirsiniz.

• Mesajlaşma neden ücretsiz?
Kullanıcıların uzmanlarla mesajlaşması ücretsiz olmasının nedeni, uzmanı daha yakın tanıması ve güven ortamı oluşması içindir. Ayrıca sesli görüşme öncesi doğru uzman olup/olmadığını anlamaları için mesajlaşma ücretsizdir.

• Sesli görüşme fiyatlarının limitleri nelerdir?
Sesli görüşme ücreti minumum başlangıç 5TL, dakikası 2TL. Maksimum fiyat için bir sınırlama bulunmamaktadır.

• Sesli görüşme fiyatını kim belirler?
Fiyatı kendiniz belirlersiniz. Daha çok görüşme yapabilmeniz için verdiğiniz uzmanlık kategorisini göz önüne alarak başlangıç ücretinizi ve dakika başına alacağınız ücretinizi belirleyiniz.

• Kazançlarım beklemede neden ödeme alamıyorum?
Lütfen cüzdan sayfanızda bankanızın İBAN numarasını başarıyla eklendiğinizi teyit edin. Bekleyen bakiyeler, para kazanıldıktan 8 gün sonra çekilmeye uygun hale gelir. Üye kayıt bilgileriniz ile banka bilgileriniz aynı kişiye ait olmalı.

• Paramı ne zaman çekebilirim?
Bir ödemeyi ne zaman başlatacağınızı kendiniz belirlersiniz. Ödeme yönteminiz manuel/talep üzerine başlatılır. Ödeme talepleri için cüzdanınızda “Para Çekme” düğmesini tıklayarak bir ödeme başlatabilirsiniz. Ödemenizin gerçekleşmesi için mevcut bakiyenizin minimum ödeme tutarının üzerinde olması gerekir.

• Para banka hesabıma neden gelmedi?
Genellikle, paranın banka hesabınızda görünmesi 5-7 iş günü sürer. Bazı durumlarda, 10 iş gününe kadar sürebilir. Ödemenizin işlenmiş olarak listelenmesinin üzerinden 10 günden fazla zaman geçtiyse, lütfen bize info@emoti.com.tr adresine e-posta gönderin.

• Minimum para çekme miktarı ne kadar?
Minimum para çekme miktarı 25 TL’dir. Mevcut bakiyeniz bu tutarın üzerinde ise bu bu miktarı talep edebilirsiniz.

• Mevcut Bakiyem minimum para çekme limitinin üzerinde ancak ödeme yapılamıyor?
Banka bilgileriniz doğruysa, kalitesiz görüşmeler yaptığınızdan, çok fazla şikayet aldığınızdan, hesabınızda dolandırıcılık olduğundan veya Hizmet Şartlarımızı ihlal ettiğinizden dolayı ödemeleriniz duraklatılabilir. Sorunu çözmek ve ödemeleri devam ettirmek için info@emoti.com.tr adresine e-posta gönderin.

 

Diğer merak ettiğiniz konular içinUzman Başvurususayfamızı ziyaret edebilirsiniz.