20 Mart Dünya Mutluluk Günü

20 Mart Dünya Mutluluk Günü

Günümüz dünyasında stres, yoğunluk, hepimizin kendi çözümlerimize odaklanması gibi birçok sebepten dolayı bazen sevdiklerimize bile kendilerini nasıl hissettiklerini sormayı unutabiliyoruz. Hatta bazen birisi duygularını ifade etse bile algılayamayabiliyoruz. Oysa tüm psikoloji uzmanlarının duygular ile ilgili kabul ettiği bir gerçek vardır. “Pozitif bir ruh halini, sağlıklı olarak başkaları ile paylaştığımız zaman, karşımızdakine de yansır; mutluluğumuz ve neşemiz daha da büyür. Aynı şekilde sağlıklı ve doğru şekilde ifade edilen negatif bir ruh halini ifade edip, karşımızdakinin bunu algıladığını bilmekte negatif bir ruh halini sihirli bir etkiyle küçültür hatta bazen tamamen yok eder.“ O zaman şimdi size soruyoruz; başkalarının kendilerini nasıl hissettiklerini sormak mucizevi bir sihir değildir de nedir?

Son yıllarda iletişimin dijital platforma taşınması, hislerimizin de dijitale taşıma ihtiyacı yaratmış ve hayatımıza emojiler girmiştir. Artık dijital platformlarda ne düşündüğümüzü yada hissettiğimizi bir emoji ile ifade eder olduk. Sık sık kullandığımız, hatta uzun uzun cümleler kursak bile hissettiklerimiz ve düşündüklerimizi bu kadar iyi ifade edemezdik dediğimiz emojiler artık hayatımızın her yerinde.

Emoji ismi nereden geliyor?

Emoji kelimesinin İngilizcedeki “emotion” kelimesinden geldiği malesef doğru bir bilgi değil, tamamen bir tesadüf. Emoji kelimesi Japocadan geliyor. Resim anlamına gelen “e” ve harf anlamına gelen “moji” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor.

Emojilerileri japonlar mı icat etti?

Tam anlamıyla birer küçük resim olan emojiler 1999 yılında Japonya’da Shigetaka Kurita tarafından icat edildi. Ancak bu emojilerin atası olan telefonlarımızın o kadar da akıllı olmadığı zamanlarda kullandığımız, karakterlerle oluşturduğumuz “emoticon” ları da unutmamak lazım. Mesela o dönemlerde emoticonları kullanan herkes 😀 bunun neyi ifade ettiğini çok iyi bilir. Emojilerin atası olan bu emoticonlar ilk kez 1881 yılında bir gazetede yayınlanmıştır.

Daha sonra 1982 yılında bu emoticonlar bilgisayarlara da eklenmeye başlanmıştır. Tam olarak küçük resim halinde olan emojiler ise 1999 yılında Shigetaka Kurita tarafından oluşturulmuştur.

17 Temmuz Neden Dünya Emoji Günü!

Bir 17 Temmuz sabahı uyanıp telefonlarımıza baktığımızda tüm emojilerimizin hunharca hacklendiği o hazin günü hatırlıyor musunuz? Tabiki hatırlamıyorsunuz çünkü öyle bir sabah yok. Sadece İOS, Android ve Google’ın kullandığı takvim emojisinde bu tarihin kullanılmasından seçilmiş bir gündür. Bazı markalar 27 Mart, 24 Şubat gibi günleri takvim emojilerinde kullansalar bile en yaygın olanı 17 Temmuz olduğu için bugün kullanılır.

2015 yılında Oxford sözlükte “emoji” kelimesi kullanım sıklığından dolayı yılın kelimesi seçilmiştir. Hayatımızın her alanına giren emojiler; facebook’un verilerine göre sadece facebooktan günde ortalama 60 milyon kez gönderiliyor.

Emoti Ekibi

Emoti bir mutluluk uygulamasıdır. Emoti’yi App Store‘dan, Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın